Bałagan Polski z socjalizmem w tle

Browse By

– Polski Ład to jedna z większych legislacyjnych porażek w ostatnim czasie. Pracodawcy RP przestrzegali, by nie robić prawnego bałaganu w tym trudnym czasie. Przedsiębiorcom potrzeba legislacyjnego spokoju i przewidywalności – mówił w TVN 24 Rafał Baniak, nowy prezes tej prestiżowej organizacji, działającej od początku transformacji ustrojowej z 1989 roku.

Słuszna, choć mało odkrywcza myśl. Wyrażają ją od miesięcy nie tylko politycy opozycji (co jest naturalne, więc nie aż tak ważne), ale w zasadzie wszyscy poważni ekonomiści niezależnie od politycznych afiliacji lub ich całkowitego braku. Co więcej, pogląd, że z Polskim Ładem jest coś nie tak, podzielali nawet przedstawiciele władzy, na co dowodem są ciągłe modyfikacje i poprawki, niekoniecznie prowadzące w dobrym kierunku.

Legislacyjny bałagan to jedno, założenia projektu to już inna, poważniejsza sprawa. Socjalistyczna idea, aby złupić zamożnych, by trochę rozdać biedniejszym, stara jest jak świat i mimo, że się nie sprawdza, to z natarczywością powraca. Powraca, bo ktoś jest populistą, bo ktoś chce na tej iluzji budować kapitał polityczny. W sumie powody są obojętne.

Ważniejsze są skutki. A o to, jakie one mogą być, warto zapytać samych przedsiębiorców i ludzi uważających się za przedsiębiorczych, bo to właśnie oni tworzą kapitał, który ma być tak czy inaczej dzielony. I właśnie na to pytanie znajdziemy odpowiedzi w badaniach przeprowadzonych przez firmę Maison & Partners na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Co z tych badań wynika?

Bardzo negatywnie i raczej negatywnie – Polski Ład oceniło aż 66 procent ankietowanych. Tylko 8 procent wyraziło się o nim pozytywnie. 43 procent przedsiębiorców ma poczucie, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy sytuacja ekonomiczna firmy się pogorszy, tylko 17 procent przewiduje poprawę. Zdaniem autorów raportu, taka ocena jest związana z brakiem jasności proponowanych rozwiązań legislacyjnych, chaosem informacyjnym i poczuciem, że nowe przepisy oznaczają straty finansowe.

To oceny. A jakie są zamiary przedsiębiorców? 28 procent z nich myśli o zamknięciu firmy, 22 procent o sprzedaży firmy lub jej części, a 26 procent o redukcji zatrudnienia. Mniej niż połowa (47 procent) przedsiębiorców planuje w najbliższym czasie zainwestować w rozwój swojej firmy.

Wnioski dla rządu. Jest takie hebrajskie przysłowie: „Jeśli trzech ludzi powie ci, że jesteś pijany, nie kłóć się, idź spać”. W Polsce można też spotkać bardziej rozbudowaną wersję: „Jeśli jedna osoba mówi ci, że jesteś pijany, możesz to zignorować. Jeśli mówią ci to dwie osoby, możesz zacząć się niepokoić. Jeśli wszyscy dookoła ci to mówią, to idź do domu i połóż się spać”.

Jerzy Wysocki

Dziennikarz, publicysta

Foto: sejm.gov.pl