Browse By

Cyberletter – 1 sierpnia 2016 r.

Biznesmen zatrzymany za wspieranie chińskich hakerów został osądzony

W pierwszym tygodniu lipca Su Bin, 51 letni Amerykanin chińskiego pochodzenia, został skazany na 3 lata i 10 miesięcy więzienia, za wspieranie chińskich hakerów, którzy włamali się na serwery dostawców sprzętu dla Departamentu Obrony. Su Bin został oskarżony o ekonomiczne cyberszpiegostwo, a zarzucono mu m.in. wieloletnie szpiegostwo mające na celu zdobycie planów Boeinga C-17 oraz myśliwców bojowych.

Cyberpatrole będą poszukiwały hakerów w Dark Web

Amerykański start-up Root9b, będzie oferował swoim klientom możliwość „ochrony fizycznej” w cyberprzestrzeni. Pracownicy Root9b będą przeczesywać Dark Web tropiąc hakerów, którzy mogą zagrozić interesom biznesowym podmiotów chronionych przez Root9b.

Badacze odkryli w Dark Web narzędzia służące do lokalizowania i analizy węzłów energetycznych

Na forum hakerskim w Dark Web odkryto istnienie bardzo wyrafinowanego złośliwego oprogramowania, stworzonego przez jeden z rządów. Ma ono na celu opisanie i analizę luk węzłów energetycznych. Wirus nosi nazwę Furtim. Oprogramowanie stworzone przez jeden ze wschodnioeuropejskich rządów jest narzędziem szpiegowskim nakierowanym na uzyskanie kompleksowej wiedzy o systemach energetycznych.

Białoruś oskarżona o wykorzystywanie sieci telefonicznej w celu tłumienia odmiennych poglądów politycznych

7 lipca Amnesty International opublikowała raport na temat systemowego tłumienia wolności społeczno- politycznej na Białorusi. Raport oskarża Mińsk o niszczenie opozycji w wyrafinowany i zintegrowany sposób, poprzez automatyczną kontrolę wszystkich użytkowników sieci telefonicznych. W procederze biorą również udział zagraniczne firmy telekomunikacyjne (jak Austria Telekom, czy Turkcell), które przekazują na prośbę organów Białorusi wszystkie dane. Raport bazuje na wywiadach z ponad 50 białoruskimi aktywistami.

Projekt Instytu Staszica na rzecz cyberbezpieczeństwa powstaje dzięki Banku Zachodniego WBK – Partnera Strategicznego Projektu

logo