Browse By

Cyberletter – 15 sierpnia 2016 r.

Wspólne cyberćwiczenia zmieniają oblicze armii

Ćwiczenia Cyber Guard, realizowane wspólnie przez USA, Kanadę, Nową Zelandię i Australię, dają asumpt do dalszego rozwoju zintegrowanych sił cyberbezpieczeństwa. Poza możliwością zdegradowania wrogich centrów dowodzenia (C4ISR), wspólne ćwiczenia uczą sojusznicze armie rozumienia podstawowej taktyki wirtualnego rpola bitwy, ze szczególnym uwzględnieniem sił manewrowej (wykorzystywanej np. przy masowych atakach botów DDOS). Zdaniem dowódców amerykańskich zintegrowanych sił, cyberarmia ma również olbrzymie znaczenie integrujące pozostałe rodzaje sił zbrojnych.

Jak Chińczycy radzą sobie z niezależnymi blogerami

Od 2008 roku Chiny wdrażają strategię „Great Firewall of China”, która ma z jednej strony na celu ograniczenie dostępu zagranicznych portali do obywateli Chin, a z drugiej uzyskanie pełnej kontroli nad swobodą wypowiedzi w Chinach. Jeszcze w 2011 rynek blogowy i social media był w miarę niezależny. Z czasem ten stan rzeczy zaczął się jednak zmieniać. Wszyscy wpływowi blogerzy, określani mianem Big V, stali się celem ataku władz. Jeden z najbardziej znanych blogerów Charles Xue, został oskarżony o kontakty z prostytutką i zmuszony do publicznego przyznania się do zarzuconego mu czynu. W tym samym czasie wdrożono nowe prawo, które miało skutkować 3-letnim więzieniem za publikacje postów, które zostaną wyświetlone przez ponad 5.000 osób lub przesłane dalej ponad 500 razy. Jeśli do tego dodać rządowych trollów-najemników, ścisłe egzekwowanie przepisów oraz operacje wymierzone w niezależne media blogerskie, uzyskamy pełny obraz „otwartego” internetu w Chinach.

Pokemon Go służy przestępcom

Departament Policji amerykańskiego stanu Missouri zanotował pierwsze przypadki napaści i kradzieży wymierzone w użytkowników popularnej gry Pokemon Go. Co najmniej pięć osób zostało zlokalizowanych poprzez luki w aplikacji i okradzionych. Napastnicy uaktywniali Pokestopy w miejscach odludnych, gdzie nie ma normalnego ruchu pieszych, po czym okradali przychodzących graczy. Jeden z nastolatków w Wyoming odkrył ciało spacerując brzegiem rzeki, zaś kilka osób doznało obrażeń z powodu niezauważenia przeszkód terenowych.

Pokemon Go staje się niebezpieczne

Dwóch mężczyzn spadło z klifu, grając w Pokemon Go, co najmniej kilkanaście jest rannych, ponieważ grając nie zauważyli przeszkód. Kilka osób doprowadziło do poważnych wypadków drogowych, a kilka osób okradziono z telefonów i kosztowności osobistych.

Ponad 1000 restauracji sieci Wendy’s padło ofiarą cyberprzestępstwa

Oprogramowanie wirusowe wykryte w maju 2016 zostało zainstalowane na ponad 1000 urządzeniach POS, które pozwoliły hakerom sczytywać informacje o danych klienta z paska magnetycznego kart klientów.

Etiopia zamyka dostęp do social media studentom… aby ich nie odrywać od nauki

Rząd Etiopii wyłączył na 24 godziny dostęp do Internetu w całym kraju, po czym włączył go znowu, ale bez dostępu do kluczowych portali społecznościowych. Z jednej strony miało to na celu pomóc studentom skupić się na nadchodzących egzaminach, a z drugiej miało ograniczyć rozprzestrzenianie się kopii przeprowadzonych już egzaminów, które studenci mogli by umieszczać w sieci, informując innych, co na nich było. Oszukiwanie podczas egzaminów to poważny problem w tym kraju.

Projekt Instytu Staszica na rzecz cyberbezpieczeństwa powstaje dzięki wsparciu Banku Zachodniego WBK – Partnera Strategicznego Projektu

logo