Browse By

Cyberletter – 15 czerwca 2016 r.

ROZPOCZĘŁA SIĘ NOWA KAMPANIA PHISHINGOWA WYMIERZONA W AMERYKAŃSKICH URZĘDNIKÓW I POLITYKÓW

Unit 42 z Palo Alto śledzi działania znanej im grupy hakerskiej, która atakuje urzędników i polityków Stanów Zjednoczonych. W maju 2014 roku Unit 42 zaobserwowało masowe wysyłanie maili do urzędników z USA który wyglądał jak mail z MSZ innego państwa, który dotyczył wspólnych działań USA i NATO wobec Gruzji. W mailu znajdował się załącznik, który miał pomóc wejść do systemu. Załącznik zawierał malware. Grupa namierzona przez Unit 42 jest powiązana z rządem Federacji Rosyjskiej i nazywa się Sofacy Group. Działanie wirusa odbiega od normalnych zachowań wirusów typu Trojan i załącza się dopiero po otwarciu przez pracownika programu Word lub Excel, przez co systemy antywirusowe nie widzą że dzieje się coś dziwnego, bo wirus załacza się w trakcie otwierania innego programu, co ogranicza możliwości zauważenia go.

HAKERZY ZHAKOWALI KOMPUTERY PRZEDSTAWICIELI PARTII DEMOKRATYCZNEJ

Hakerzy pracujący najprawdopodobniej dla służb specjalnych Rosji, zhakowali konta mailowe, rozmowy i pliki dotyczące kandydata na prezydenta- Donalda Trumpa. Tuż po włamaniu, Komitet Demokratów poprosił amerykańską firmę CrowdStrice Inc. o sprawdzenie kto stoi za atakiem. Crowdstrike od razu namierzył dwa tropy najlepszych rosyjskich hakerów, którzy od dawna współpracują z rosyjskimi służbami specjalnymi. Jest to kolejny przypadek ataku na kluczowe organizacje i firmy Stanów Zjednoczonych przez hakerów z obcych państw. Komputery Demokratów były zawirusowane od kwietnia, a hakerzy podczas ataku stosowali zarówno technikę zdalnego dostępu do systemu, jak i śledzenia tego, co było na komputerach pisane.

CYBERPRZESTRZEŃ, NOWYM FRONTEM WALKI NATO

Według głównodowodzącego siłami NATO, potencjalny atak na państwa członkowskie sojuszu, będzie oznaczał natychmiastową odpowiedź wszystkich państw sojuszniczych, co oznacza, że NATO objęło artykułem 5 Traktatu, także sytuację ataku w cyberprzestrzeni na państwa Sojuszu.

IZRAEL BUDUJE CYBER MIASTO NA PUSTYNI NEGEV

Izrael tworzy cybermiasto. Na pustyni Negev, gdzie niegdyś był punkt przyjmowania Żydów wracających z całego świata do Izraela, powstanie super nowoczesne centrum trenowania żydowskich hakerów. Super zaawansowane cyber centrum ma powstać niedaleko Beersheby, koło Uniwersytetu Ben Guriona. Władze zamierzają tam również przenieść słynne jednostki wojskowe zajmujące się cyberobroną, co ma docelowo doprowadzić do zachęcenia młodych, ambitnych informatyków, do przeniesienia się z Tel Avivu, do Beersheby.

CHIŃCZYCY WZMACNIAJĄ SWÓJ WIELKI OGNIOWY MUR W CYBERPRZESTRZENI

Chińczycy rozwijają swoją doktrynę dotyczącą internetu. Kiedyś znani z propagandy, dzisiaj pracują nad „internetową niepodległością”, która w rzeczywistości oznacza ograniczenie wolności słowa. Jakkolwiek za chińskim ogniowym murem, stoją fizyczne uwięzienia dziennikarzy, prawników i aktywistów społecznych, komisja dyscypliny partii komunistycznej uznała, że departament propagandy robi za mało w internecie, aby utrzymać społeczeństwo na odpowiedniej ścieżce. Od 2009 roku chiński rząd coraz mocniej ingeruje w wolność słowa w internecie. Najpierw zamknięto facebook, potem 20 mln kont serwisu WeChat, następnie koreańskie KaKao. Chińczycy prowadzą kampanię zgodnie ze swoją strategią 3 wojen: wojny prawnej, wojny społecznej i wojny psychologicznej..

REWOLUCYJNA GWARDIA IRANU OSKARŻA KIM KARDASHIAN

Według Irańczyków, Kim Kardashian jest agentem fotocentrycznego serwisu, który zachęca irańskie kobiety do porzucenia tradycyjnego stylu życia. Celem tej działalności, jest (według irańskich władz) spopularyzowanie modelingu, który jest niezgodny z Koranem.

 

W NIEKTÓRYCH PAŃSTWACH PUBLICZNE OSKARŻANIE GŁOWY PAŃSTWA PRZEZ INTERNET JEST PRZESTĘPSTWEM

W Rosji, Tajlandii, Turcji, czy Naddniestrzu obrażanie władz jest przestępstwem. SOcial media to potężne narzędzie integrujące ludzi, ale to także pole walki o idee.

Projekt Instytu Staszica na rzecz cyberbezpieczeństwa powstaje dzięki wsparciu Banku Zachodniego WBK – Partnera Strategicznego Projektu

logo