Browse By

Cyberletter – 15 lipca 2016 r.

CHINY OGRANICZAJĄ WOLNOŚĆ W SIECI I DOSTĘP DO INTERNETU

Mimo coraz większego zaawansowania technologicznego Państwo Środka cały czas obywatele Chin mają ograniczony dostęp do informacji ze świata. W Chinach większość popularnych serwisów społecznościowych jest zablokowana. Tylko nieliczni mają swobodny dostęp do informacji ze świata. Niestety nie zanosi się na rychłe zmiany.

ROSJANIN SKAZANY ZA PISANIE W SOCIAL MEDIA PRAWDY O WSPÓŁPRACY ZSRR I NIEMIEC ATAKU NA POLSKĘ W 1939 

Władymir Luzgin (37 l.) został skazany na karę 200 tys. Rubli za napisanie na social media prawdziwego zdania o współpracy Rosji Sowieckiej z Niemcami w przygotowaniu i prowadzeniu ataku na Polskę w 1939 r. Luzgin jest kolejną ofiarą nowego prawa karnego, które nakłada wysokie kary za tzw. „rehabilitację Nazizmu”.

CYBERARMIA ISIS NIE DZIAŁA NA RZECZ PAŃSTWA ISLAMSKIEGO – TO CZĘŚĆ ROSYJSKIEJ GRAND CYBER STRATEGY

Tzw.Cyber Kalifat (jedna z 3 grup hakerskich Państwa Islamskiego) od dwóch lat działa przeciwko państwom zachodu hakując najważniejsze instytucje i systemy. Według doniesień The Observer, jest to tak naprawdę przykrywka rosyjskiej grupy hakerskiej, która działa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej. Cyber Kalifat zhakował sporo ważnych instytucji w Stanach ( w tym: Centralne Dowództwo, czy Kwaterę Główną Pentagonu na Bliskim Wschodzie, brytyjski rząd, TV Monde 5). W kwietniu 2016 ISIS zapowiedziało powstanie nowej grupy hakerskiej (Zjednoczonego Cyber Kalifatu). W odpowiedzi Pentagon rozpoczął pierwszą zintegrowaną cyberkampanię przeciwko ISIS. Jednak Służby Wywiadowcze Francji, po ataku na TV Monde 5, ogłosiły, że za atakiem na telewizję nie stało ISIS a grupa APT28 z Rosji (powiązana z Kremlem).

Projekt Instytu Staszica na rzecz cyberbezpieczeństwa powstaje dzięki wsparciu Banku Zachodniego WBK – Partnera Strategicznego Projektu

logo