Browse By

Cyberletter – 15 października 2016 r.

Armia Izraela szkoli cyberżołnierzy w oparciu o „Grę o Tron

Cyberdowództwo Armii Izraela, które integruje działania wszystkich rodzajów sił zbrojnych i operuje wewnątrz każdego z nich, szkoli swoich rekrutów w oparciu o scenariusze z „Gry o Tron”. Cyberżołnierze są uczeni kooperacji, dlatego pracują w grupach 4-5 osobowych, z których każda reprezentuje osobny klan (Starków, Lannisterów, Boltonów, Targeryanów). Codziennie White Walkers – twórcy ćwiczenia – rozsyłają na urządzenia klanów nowego wirusa, z którym żołnierze muszą sobie poradzić. Punkty przyznawane są za szybkość i skuteczność likwidacji zagrożenia. Pomysł z osadzeniem szkolenia w scenerii „Gry o Tron” ułatwia proces szkolenia i urealnia wirtualne pole bitwy.

Rosjanie z APT-28 „Fancy Bears” zhakowali konta Olimpijskiej Organizacji antydopingowej (WADA)

Rosjanie, których podejrzewa się o współpracę z rządem Federacji Rosyjskiej, zhakowali konta WADA i upublicznili wyniki testów dopingowych tych sportowców, którzy uczestniczyli w RIO i wygrali medale. Wśród nich są Amerykanie, Polacy, Niemcy, Rosjanie, Brytyjczycy, Czesi, Duńczycy i Rumuni. WADA zaapelowała do rządu FR o podjęcie kroków zmierzających do ujęcia sprawców. Sportowcy (m.in. Wenus Williams) rozpoczęli publikowanie oficjalnych deklaracji dotyczących zażywanych środków. Hakerzy ujawnili tylko część zhakowanego zasobu danych. Istnieje ryzyko publikacji kolejnych zbiorów.

Trzech Algierczyków z postawionymi zarzutami za gwałt grupowy na Paryżance

Trzem Algierczykom postawiono zarzut gwałtu grupowego na mieszkance Paryża po tym, jak jeden z nich zwabił ją pod Wieżę Eiffela na randkę. Gwałciciel wykorzystał do namierzenia ofiary dane z jej konta facebookowego oraz umówił się z nią na randkę za pośrednictwem tego komunikatora. Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Dzieci wykonują egzekucje w ramach ISIS

ISIS, który ostatnio zalicza kolejne porażki na froncie, ruszył z ofensywą propagandową. W sierpniowym filmie egzekucje na jeńcach kurdyjskich wykonują dzieci z organizacji „Kalifackie Szczeniaki” (Cubs of Caliphate). Nagranie jest wstrząsające również dlatego, że wśród egzekutorów znajdują się nieletni z Tunezji, Wielkiej Brytanii i Uzbekistanu. Dzieci po dokonaniu egzekucji ostrzegają kraje zachodnie.

Tesla zhakowana

Model S Tesli został zhakowany przez hakerów z Keen Security Lab. Tesla posiadała liczne luki w zakresie bezpieczeństwa systemów, przez które hakerzy dostali się do wszystkich systemów kontroli pojazdu.

Młoda Chinka zagłodziła swoją matkę za wysłanie jej na obóz poprawczy dla uzależnionych od Internetu

16-letnia Chinka przywiązała swoją matkę do krzesła i przestała ją karmić, przez co zagłodziła ją na śmierć. Chinka zdecydowała się na ten krok po tym, jak matka wysłała ją na rządowy obóz przeznaczony dla dzieci uzależnionych od Internetu. Uczestnicy obozu byli bici, poniżani i maltretowani, a kilka lat temu stosowano tam elektrowstrząsy. Chinka po ucieczce z obozu wróciła do domu i zażądała od swojej cioci okupu za uwolnienie matki. Kiedy przyszły pieniądze, matka została odwiązana, ale była już w stanie agonalnym.

500 mln kont Yahoo zhakowanych

Na rosyjskich portalach coraz częściej podważane są podstawowe ustalenia grupy niezależnych dziennikarzy zwanej Bellingcat. To właśnie ta grupa ustaliła bez cienia wątpliwości, że za tragedią malezyjskich linii lotniczych MH17 stoi rosyjska rakieta Buk-2, wystrzelona przez separatystów. Tradycyjnie komentarze „niezależnych” rosyjskich ekspertów pozostawiają wiele wątpliwości co do ich bezstronności. Jeden z takich ekspertów, Jurij Kotionok, przez wiele lat pracował dla spółek rządowych.

Brytyjskie banki nasienia wprowadzają aplikację do zamawiania nasienia

Brytyjki nie będą już musiały jechać kilkakrotnie do klinik in vitro aby zajść w ciążę. Nowa aplikacja stworzona przez banki nasienia pozwala wybrać dawcę bez wychodzenia z domu. Po uiszczeniu przez Internet opłaty w wysokości 950 funtów, materiał jest transportowany do kliniki in vitro, gdzie następuje zapłodnienie.

Haker, który przygotowywał listy proskrypcyjne dla ISIS, skazany na 20 lat więzienia

Sąd w amerykańskiej Alexandrii skazał kosowskiego hakera Feriziego na 20 lat więzienia za dostarczenie ISIS danych ponad 1500 członków wojskowego personelu USA. ISIS wykorzystała te dane do zastraszania personelu i wysyłania gróźb. Kosowski haker był wcześniej związany z grupą hakerów KHS, która jest oskarżona o hakowanie serwerów greckiego rządu oraz greckich spółek.

Projekt Instytu Staszica na rzecz cyberbezpieczeństwa powstaje dzięki wsparciu Banku Zachodniego WBK – Partnera Strategicznego Projektu

logo