„Treścią tej książki nie jest tylko spór o Becka, ale o prawie 250 lat polskiej historii – spór pomiędzy „realistami”, a „zwolennikami czynu” – powiedział Piotr Gursztyn podczas swojego wieczoru autorskiego. Wydarzenie odbyło się 29 maja w Galerii Delfiny i było poświęcone najnowszej książce Gursztyna pt. „Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?”.
Autor wskazał, że jego zdaniem podejście ugodowe w Polsce było skazane na porażkę, gdyż nie uwzględniało dwóch czynników:
– w relacji między mniejszym a większym narodem, to zawsze większy o wszystkim decyduje
– trzeba było do takiej postawy przekonać społeczeństwo.
Poza tym Polska była i jest zbyt dużym krajem, narodem na układy niesuwerenne.
Gursztyn przywołał przykłady narodów, które były lojalne wobec władz zaborczych, a i tak dotknęły ich represje np. Niemców w Inflantach w XIX w. Poza tym według niego narody, które godzą się na podmiotowe traktowanie, stają się narodami uległymi, tracą swoją podmiotowość.
Autor odpowiedział negatywnie na pytanie zadane w tytule książki. Jego zdaniem pakt Ribbentrop-Beck był niemożliwy, gdyż nie chciało tego społeczeństwo, zwolennikami takiej koncepcji były pojedyncze osoby ze świata polityki. Poza tym Hitler nie planował traktować Polski po partnersku, czego przykładem było nieustanne wysuwanie żądań pod adresem Warszawy.
Wieczór autorski zorganizował Instytut Staszica. Partnerem była Fundacja XX. Czartoryskich. Spotkanie prowadził Wiktor Świetlik.
***
Piotr Gursztyn – dziennikarz, publicysta, historyk. Pracował m.in. w Radiu Plus, Telewizji Puls, Telewizji Polsat, „Dzienniku. Polska – Europa – Świat”, „Rzeczpospolitej”, „Uważam Rze”, „Do Rzeczy”, Polskim Radiu RDC. Obecnie związany jest z TVP. Autor książki „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona”. W 2017 r. odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za upamiętnianie prawdy o najnowszej historii Polski.