„Ustawa reprywatyzacyjna. Jak chronić obywateli?” – taki tytuł miała wczorajsza debata Instytutu Staszica i „Gazety Polskiej”, która odbyła się w Centrum Prasowym Foksal. Była poświęcona przyjętemu w październiku przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektowi ustawy reprywatyzacyjnej. Gościem specjalnym wydarzenia był przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji, wiceminister Patryk Jaki. Jego zdaniem „Projekt ustawy reprywatyzacyjnej kończy patologię związaną z reprywatyzacją. Na mocy prawa państwo przejmuje majątek, ale to jest nasze wspólne państwo”. Dodał także, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby państwo polskie przeznaczyło w najbliższych latach 30 mld zł na wypłatę rekompensaty dawnym właścicielom i ich spadkobiercom, którym na podstawie dekretów po II wojnie światowej odebrano nieruchomości.
Dyskusję z ministrem Jakim toczyli zwłaszcza przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Prezes PTS Marcin Schirmer zaznaczył, że projekt ustawy ma charakter zadośćuczynienia, a nie reprywatyzacyjny, bo nie dojdzie do zwrotu mienia w naturze oraz, że z projektu ustawy wykluczeni są ziemianie, którzy objęci byli dekretem o reformie rolnej.
Wśród panelistów znaleźli się także: Bartosz Józwiak i Paweł Lisiecki (przewodniczący i wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych), Kamil Zaradkiewicz (dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w MS), Andrzej Sadowski (prezydent Centrum im. Adama Smitha), Tomasz Wróblewski (prezes Warsaw Enterprise Institute) oraz mec. Rafał Klimek (Kancelaria Traple, Konarski, Podrecki i wspólnicy).
Moderatorem dyskusji był Tomasz Sakiewicz – red. nacz. „Gazety Polskiej”.
(zdjęcie Marcin Pegaz/Gazeta Polska )