Głosy dotyczącego możliwości zakwestionowania przez Komisję Europejską konstrukcji podatku handlowego słychać było z Brukseli od miesięcy. Zdaniem Komisji podatek handlowy faworyzuje mniejsze sklepy, co może stanowić niedozwoloną pomoc publiczną. W przeszłości Komisja Europejska zablokowała podobne konstrukcje, które miały zostać wprowadzone przez inne europejskie kraje (m.in. przez Węgry).
W ubiegły poniedziałek Komisja Europejska wezwała Polskę do zawieszenia poboru podatku od sprzedaży detalicznej, a już we wtorek Minister Finansów Paweł Szałamacha poinformował o zastosowaniu się do nakazu z Brukseli. Minister zapowiedział zaskarżenie negatywnej decyzji do Trybunału w Luksemburgu wskazując jednocześnie, że wkrótce Ministerstwo Finansów przedstawi projekt ustawy, który wprowadzi podatek obciążający handel wielkopowierzchniowy według innej formuły. Nowy podatek ma zostać wprowadzony 1 stycznia 2017 roku. Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa nowy projekt ustawy dotyczącej podatku handlowego powinien zostać przyjęty przez Sejm do końca listopada.
Zawieszenie poboru podatku handlowego oznacza przede wszystkim brak wpływów do budżetu środków, które miały być przeznaczone na finansowanie rządowych programów. Przypomnijmy, że rząd już na etapie konstruowania podatku miał ogromne problemy z dopracowaniem finalnego brzmienia projektu ustawy przez co podatek nie został wprowadzony w pierwszym półroczu 2016 roku jak pierwotnie zapowiadano (w założeniach, podatek ten miał przecież finansować funkcjonujący od 1 kwietnia program „Rodzina 500+”).
Natychmiastowa zapowiedź opodatkowania handlu wielkopowierzchniowego i wprowadzenia podatku według nowej formuły to znak, że rząd spodziewał się takiej właśnie reakcji Brukseli i przewidział rozwiązanie alternatywne. Do czasu przedstawienia projektu ustawy pozostaje wiele otwartych pytań dotyczących konstrukcji nowego podatku – przede wszystkim w zakresie przedmiotu opodatkowania. Sformułowanie „podatek obciążający handel wielkopowierzchniowy” sugeruje, że rząd planuje wprowadzenie podatku, którego wysokość może zależeć od powierzchni sklepu.
Tym samym, pozostaje oczekiwanie na projekt nowej ustawy – a w kontekście planowania budżetu i wydatków rządowych na nowy rok zapowiada się bardzo ciekawy ostatni kwartał 2016 roku.
Michał Jaszczyński
Instytut Staszica
* * *
Instytut Staszica to niezależny think-tank, zajmujący się kwestiami społecznymi w kontekście zrównoważonego rozwoju. W gronie współpracowników IS znajdują się publicyści, wykładowcy akademiccy, eksperci. Prezesem Instytutu jest dr Marek Palczewski.