Debata „Super Biznesu” nt. OZE

Browse By

Przyszłości, fotowoltaiki i farm wiatrowych były tematem debaty nt. Odnawialnych Źródeł Energii zorganizowanej przez „Super Biznesu” – dodatek ekonomiczny dziennik „Super Express”. Jej uczestnikiem był dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica.

– Jesteśmy gospodarką bardzo przemysłową i potrzebujemy do produkcji przemysłowej energii. Nie możemy wpaść w pułapkę, w którą wpadli Niemcy. Oni w ramach transformacji energetycznej zaczęli wygaszać atom i nagle znaleźli się w sytuacji, że brakuje mocy, by ich gospodarkę obsłużyć. Istotne jest więc to, żebyśmy mieli podstawę. OZE tak, ale musimy myśleć też o energetyce jądrowej. I te małe i mikro reaktory, czyli tzw. SMR-y są dla nas dobrym rozwiązaniem, ponieważ ich uruchomienie nie zajmuje tyle czasu, ile budowa dużej elektrowni atomowej. Dzięki SMRom można robić to znacznie szybciej i taniej. Wracając do OZE, to ta rewolucja już się dzieje. 32 proc. zainstalowanej mocy to właśnie odnawialne źródła energii. W kwietniu dały już 21 proc. zużytej energii. A w strategii do roku 2040 mieliśmy zużywać 23 proc. energii z OZE. Wyprzedzamy więc plany – mówił dr Piekarz.

– Nie zadbaliśmy o to, by dostosować sieć przesyłową do sytuacji, w której będą bardzo duże różnice w ilości energii. Dlatego w niektórych regionach nie wydaje się już pozwoleń na przyłącze nowych farm fotowoltaicznych. Sieć tego nie uciągnie. Cały problem z OZE polega na tym, że nie zawsze trafia taka sama ilość energii do sieci. Czasami prądu jest za dużo, a czasami go brakuje. W OZE będzie inwestował biznes i obywatele jako prosumenci, a państwo musi zainwestować w infrastrukturę przesyłową, by dostosować ją do zupełnie innej energetyki, niż mieliśmy do tej pory – dodał wiceprezes Instytutu Staszica.

Więcej:https://www.se.pl/wiadomosci/polska/odnawialne-zrodla-energii-przyszlosc-fotowoltaiki-i-farm-wiatrowych-aa-HDwS-JtKc-se82.html

Foto: pixabay.com