Angela Merkel o polityce, Rosji i emeryturze

Browse By

Na portalu Niezalezna.pl, ekspert Instytutu Staszica, Olga Doleśniak-Harczuk analizuje kolejne tematy poruszane w pierwszym publicznym wywiadzie Angeli Merkel po odejściu z urzędu kanclerza. Spotkanie z Merkel obyło się na scenie teatru Berliner Ensemble. Poprowadził je znany dziennikarz „Spiegla” – Alexander Osang. Wśród pytań padły te, które zadał ambasador Ukrainy w Niemczech, Andrij Melnyk.

– To nie jest tak, że Merkel wraz z opuszczeniem Kanzleramtu wyparowała. Plakat z wizerunkiem Merkel reklamujący wystawę jej portretów w Niemieckim Muzeum Historycznym przypomina o byłej kanclerz już z murów stacji metra. W muzeum Merkel swoim mentorskim wzrokiem patrzy z czarno-białych fotografii Herlinde Koelbl na ludzi, którzy za chwilę zejdą piętro niżej na wystawę „Karol Marx i kapitalizm”, albo jeszcze głębiej, w świat rozbuchanej niemieckości Richarda Wagnera. Była pani na Berlinie – wielka nieobecna debaty o Rosji i Ukrainie, wielbicielka renesansu, która zamiast do Buczy wyruszyła do Florencji, bo „szesnaście lat nie miała na takie rzeczy czasu”. We wtorek ze sceny teatru Berliner Ensemble Merkel po raz pierwszy szerzej odniosła się do swoich relacji z Władimirem Putinem i zarzutu, że uprawiając politykę appeasementu względem Rosji, przyczyniła się do jej napaści na Ukrainę. Merkel nie czuje się winna, ale nie zjadłaby kolacji z Anną Netrebko, poza tym Ameryka irytowała ją swoim podejściem do Nord Streamu 2 i nie pamięta, czy po aneksji Krymu nakrzyczała na Putina po rosyjsku. Merkel z wystawy spotkała w ostatni wtorek Merkel z czasu swojej decyzyjności w Berlinie. Obie równie niewzruszone, nieuchwytne. Z domieszką tego, co można by nazwać specyficznym tupetem oberszefowej przekonanej o swojej absolutnej racji. We wszystkim – pisze Olga Doleśniak-Harczuk.

Więcej: https://niezalezna.pl/445885-pozdrowienia-dla-angie-merkel-mowi-o-putinie-usa-ukrainie-i-zyciu-na-kanclerskiej-emeryturze

Foto: wikipedia.org