UE kontra Rosja – kryzys energetyczny

Browse By

Wiceprezes Instytutu Staszica, dr Dawid Piekarz był gościem programu „Money. To się liczy” na portalu wp.pl. Tematem wywiadu była sytuacja w energetyce po ataku Rosji na Ukrainę oraz polityka Unii Europejskiej w tym obszarze.

Wojna w Ukrainie trwa trzy miesiące, a kryzys energetyczny się pogłębia. Kolejne kraje wyłamują się z sankcji i wszyscy zastanawiają się, jak bardzo to uległość względem Putina, a w jakim stopniu gra na przeczekanie. Tylko kto w tej grze jest przy piłce? – UE wygrywa z Rosją do przerwy 1:0, a gra dziesięcioma zawodnikami w ustawionym meczu – stwierdził dr Dawid Piekarz.

Moim zdaniem piorunujące sankcje, uderzenie młotem sankcyjnym, nie zadziałało. Gospodarka Rosji jest na tyle autarkiczna, czyli mało podatna na zewnętrzne wpływy, że jest odporna. Ale jest kompletnie nieodporna w długim horyzoncie – zauważył wiceprezes Instytutu Staszica.