Uczestnicy debaty ISB News oraz telewizji ISBnews.tv pt. „Niezależność energetyczna Polski, a budowa koncernu multienergetycznego – fakty i mity” dyskutowali na temat obecnej pozycji PKN Orlen oraz kierunków dalszego rozwoju. Wskazali, że dołączenie koncernu do grupy największych podmiotów w branży wymaga m.in. sprawnego uporządkowanie nowej struktury oraz właściwego zdefiniowania przyszłości energetyki na najbliższe lata. W tym celu konieczne są nie tylko inwestycje, ale również poszukiwanie nowych obszarów działania we współpracy z globalnymi liderami rynku.
Jednym z uczestników dyskusji był Jerzy Kurella, ekspert Instytutu Staszica, który zauważył: „Połączenie PGNiG z PKN Orlen było nieuniknione i ma głębokie uzasadnienie, zwłaszcza, jeśli spojrzymy na to z perspektywy PGNiG i kryzysu gazowego, z którym mieliśmy do czynienia na przełomie 2021 i 2022 r. Okazało się, że jest spółką za małą, żeby móc samodzielnie sprostać tak gigantycznym wyzwaniom, czy takim kryzysom, z jakimi mieliśmy do czynienia. W związku z tym połączenie sił z PKN Orlen będzie niesłychanie korzystne”
„Nawet największy podmiot nie może odpowiadać za bezpieczeństwo energetyczne kraju, to jest zadanie państwa i ono musi stworzyć narzędzia, by koncerny typu PKN Orlen mogły działać w tym kierunku. W tym kontekście firmy są ważnym elementem i mogą być skutecznym narzędziem dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego” – stwierdził Kurella.