Budowa małych reaktorów jądrowych MMR i SMR, zapowiedzianych przez PKN Orlen we współpracy z firmą Synthos, to dobre rozwiązanie w polskich realiach – dla małej i średniej energetyki: ciepłowniczej i przemysłowej – podkreślił dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica, w wywiadzie dla portalu filarybiznesu.pl.
Pomysł budowy małych reaktorów atomowych przez Orlen i Synthos powinien rozwiązać ewentualne problemy z niedoborem gazu – mówił dr Dawid Piekarz.
– Dodatkowo projekt budowy takich reaktorów obniża znacząco ryzyka związane z budową dużych reaktorów, a ponadto odpadają niejako przy okazji rozmaite kosztowne procesy związane z utylizacją użytkowanego paliwa, czy też utylizacji samego reaktora. Nie stwarza on ze względu na swoje gabaryty takich potencjalnych problemów jak z dużą elektrownią jądrową. Stąd budowa małych reaktorów stanowi dobre rozwiązanie, biorąc pod uwagę specyfikę polskiej energetyki – powiedział Dawid Piekarz.
Wiceprezes Instytutu Staszica zwrócił także uwagę na fakt, że Synthos, który jest wyspecjalizowany w tego typu inwestycjach, posiada również odpowiednie know-how.
– Natomiast Orlen spełnia rolę operatora transformacji energetycznej – ma więc odpowiednią siłę, bo będzie miał przełożenie na bardzo dużą ilość ciepłowni, elektrociepłowni, w momencie, gdy stworzy centrum kompetencji PGNiG. I stanie się podmiotem, który będzie mógł tego typu procesy finansować, realizować – pod względem organizacyjnym i produkcyjnym. Tak więc porozumienie PKN Orlen z Synthosem to dobry krok do przodu, który powinien wypełnić bodaj największą istniejącą lukę w polskim ciepłownictwie – stwierdził Dawid Piekarz.
– Największe elektrownie i elektrociepłownie na węgiel zostaną zastąpione równie wielkimi blokami atomowymi. Nieco mniejsze jednostki tego typu – z węgla będą mogły przejść na gaz. Te pozostałe, obecnie wciąż na węgiel, będą mogły być zastępowane małymi reaktorami, które chce wytwarzać Orlen z Synthosem. To bardzo dobrze, ze czempion narodowy znalazł tu dla siebie miejsce – podsumował w wywiadzie wiceprezes Instytutu.
Foto: pixabay.com