Liderzy czterech największych frakcji w Parlamencie Europejskim zwrócili się do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, oraz do kanclerz Niemiec Angeli Merkel jako szefowej rządu sprawującego prezydencję z propozycją wprowadzenia mechanizmu powiązania wypłaty funduszy unijnych z zasadą praworządności. Taki mechanizm zgodnie z przedstawioną koncepcją miałby obowiązywać od stycznia 2021. Olga Doleśniak-Harczuk przypomina w „Nowym Państwie”, że propozycje powiązania wypłaty środków unijnych z kwestią praworządności były formułowane w Niemczech już na początku zeszłego roku, a w Bundestagu odbyła się debata w tej sprawie.
Najnowszy etap batalii o powiązanie wypłaty środków unijnych z praworządnością nie rozpoczął się we wrześniu 2020 roku w Brukseli, ale na początku ubiegłego roku. W Berlinie, kiedy 21 stycznia 2019 roku do Bundestagu wpłynął wniosek klubu parlamentarnego FDP p.t.: „Dla europejskiej inicjatywy podstawowych wartości” – przypomina Olga Doleśniak-Harczuk.
Katarina Barley, zanim błysnęła pomysłem finansowego zagłodzenia Victora Orbana, wielokrotnie stawiała Budapeszt i Warszawę pod pręgierzem. Jej słowa też nie powinny być zaskoczeniem. A jednak są. Może pora skończyć z wiecznie zdumioną miną i zamiast zajmować się tematami drugoplanowymi skierować uwagę tam, gdzie faktycznie wykuwają się pewne idee. I być przygotowanym – stwierdza ekspert Instytut Staszica.
Więcej: https://niezalezna.pl/356445-emocje-na-bokprzestanmy-sie-ciagle-dziwic
Foto: pixabay.com