„Napisałem tę książkę, gdyż wzorzec Piłsudskiego jest w zasadzie jedynym w polskiej polityce po 1989 r. i wszyscy się do niego odwołują. Chociażby analizując działania dwóch ostatnich ekip rządzących w Polsce można znaleźć mnóstwo odniesień do sanacji” – powiedział Rafał Ziemkiewicz podczas spotkania, zorganizowanego przez Instytut Staszica w Galerii Delfiny w dn. 19 czerwca. Było ono poświęcone jego najnowszej książce pt. „Złowrogi cień Marszałka”.
W dyskusji, oprócz autora, wziął udział Paweł Kowal oraz zaproszeni goście – przede wszystkim dziennikarze i eksperci. Podczas debaty starano się zmierzyć z mitem Marszałka, który wpływa zarówno na interpretację polskiej historii, jak i na polską współczesność. Mitem, który był tworzony już za życia Piłsudskiego, a dodatkowo „rozpropagował” go PRL – tworząc wizerunek Marszałka – nieprzejednanego wroga komunistów.
Zdaniem Ziemkiewicza Piłsudski stał się polskim herosem, gdyż „znalazł punkt G Polaków, choć miał w swoich działaniach bardzo dużo szczęścia”. Paweł Kowal zauważył, że nawet Wojciech Jaruzelski, który Piłsudskiego nie znosił bardzo często odwoływał się do niego w swoich przemówieniach czy dokumentach.
Partnerami wydarzenia były: Fundacja XX. Czartoryskich, wydawnictwo Fabryka Słów, Agencja Art-Media oraz Galeria Delfiny.