Jak skutecznie zapewnić bezpieczeństwo w przestrzeni internetowej infrastrukturze krytycznej kraju i instytucjom finansowym, a z drugiej strony nie rezygnować z podstawowych praw jednostki? Na takie pytanie starali się wczoraj odpowiedzieć eksperci ds. bezpieczeństwa, dziennikarze, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych, którzy wzięli udział w konferencji pt. „Bezpieczeństwo i wolność słowa w cyberprzestrzeni”.
Dyskusję w Domu Dziennikarza zorganizowały Instytut Staszica oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Partnerem strategicznym projektu były Santander Universidades i BZ WBK. Składała się ona z dwóch paneli tematycznych.
Pierwszy z nich dotyczył kwestii bezpieczeństwa. Zdaniem Piotra Trąbińskiego – dyrektora Santander Universidades, niezwykle istotne w tym zakresie jest spojrzenie strategiczne oraz ścisła współpraca między instytucjami publicznymi a podmiotami prywatnymi – komercyjnymi, takimi jak banki. Zwrócił on także uwagę na problem systemowy, jakim jest brak na rynku specjalistów od walki z cyberprzestępczością (nie ma pomysłu na ich kształcenie, niskie wynagrodzenia). Z kolei przestępców ma zachęcać do przenoszenia się do sieci brak międzynarodowych unormowań prawnych, który pozwoliłyby skutecznie zwalczać cyberprzestępczość.
Przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Paweł Wiszniewski, zaznaczył, że problem cyberbezpieczeństwa jest bardzo poważnie traktowany przez władze państwowe. Prezydent stworzył specjalnie w tym celu Zespół ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP przy BBN. Według niego ważne jest jednak, aby wszystkie instytucje, zajmujące się walką z cyberzagrożeniami ściśle koordynowały swoje działania.
Także dla policji zwalczanie cyberprzestępczości jest jednym z priorytetów – tłumaczył – podkom. Marek Lewicki z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Biura Kryminalnego KGP. W tym celu powstały specjalne komórki przy komendach wojewódzkich, a funkcjonariusze współpracują z pracownikami banków. Podkreślił też wagę nowej ustawy antyterrorystycznej, której zapisy jego zdaniem uporządkują i ułatwią pracę policji. Bartosz Stawujak – Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Teleinformatycznego i Ochrony Technicznej CBA przekonywał, że agencja jest przygotowana na cyberataki, przeprowadza między innymi w tym celu kontrolowane próby złamania własnych zabezpieczeń, ale przyznał, że najbardziej wrażliwe dane są i powinny być na serwerach odłączonych od sieci. – To jedyne dziś stuprocentowe zabezpieczenie – tłumaczył.
– Celem tej dyskusji jest między innymi to byśmy zobaczyli, czy bezpieczne są nasze państwo i oszczędności. Wnioski? Musimy kształcić i werbować więcej specjalistów od cyberbezpieczeństwa, a mniej od marketingu – podsumował Wiktor Świetlik, wiceprezes Instytutu Staszica.