Blisko połowa Polaków deklaruje akceptację dla zwiększenia możliwości policyjnej inwigilacji w Internecie w imię bezpieczeństwa. Te wyniki niedawnego sondażu CBOS wynikają głównie z zagrożenia terrorystycznego. Ale także z coraz częściej zdarzających się ataków na instytucje finansowe ze strony zorganizowanych grup hakerskich, jak choćby niedawny atak na ponad 200 polskich banków. Kolejnym problemem są wprowadzane dziś coraz częściej elementy cyberwojny pojawiające się chociażby w kontekście konfliktu na Ukrainie. Jest to wyzwanie zarówno dla instytucji państwa, jak i sektora finansowego, z bankowym na czele. Równocześnie niemal każde wprowadzane rozwiązanie, jak procedowana obecnie ustawa antyterrorystyczna, budzi obawy o zagrożenie dla istotnych swobód obywatelskich, jak wolność słowa, prawo do intymności.
Jak skutecznie zapewnić bezpieczeństwo w przestrzeni internetowej infrastrukturze krytycznej kraju i instytucjom finansowym, a z drugiej strony nierezygnować z podstawowych praw jednostki?
Temu wszystkiemu poświęcona będzie konferencja pt. „Bezpieczeństwo i wolność słowa w cyberprzestrzeni”, organizowana przez Instytut Staszica i Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, która odbędzie się w czwartek 19 maja br. na Foksal 3/5 w Warszawie, sala B, godz.11:00-14:00.
Partnerem Strategicznym Projektu jest Bank Zachodni WBK Santander Universidades.